Съобщение за пресата

Съобщение за пресата: Поставено е началото на ENERGISE онлайн интерактивна база данни

Дата: 8 юни 2018 г.

Международният екип на ENERGISE постави началото на нова интерактивна база данни, която съдържа детайлни описания на повече от 1000 инициативи за устойчиво потребление на енергията в цяла Европа!

Във връзка с нарастващата необходимост да се отговори на ускорения темп на климатичните промени, Европейската комисия постави конкретни цели, свързани с климата и консумацията на енергия, които са насочени към намаляване на парниковите газови емисии, както и общо намаляване на зависимостта на икономиката от енергоизточници, отделящи въглероден диоксид. Сегашните ръст и темп на промените обаче са недостатъчни за достигане на необходимото ниво на устойчив преход в енергийната система; все по-ясно е, че постигането на посочените цели зависи до голяма степен от комплексни фактори, свързани с навиците и стандартите на консумация на енергия от страна на крайните потребители.

В отговор на тези проблеми възникна иновативната общоевропейска изследователска инициатива ENERGISE, работеща за постигане на по-голямо научно разбиране на социалните и културните влияния върху потреблението на енергия. ENERGISE е финансирана за период от три години (2016-2019) по Рамковата програма „Хоризонт 2020“ и разработва, тества и оценява възможностите за промяна „отдолу - нагоре“ в потреблението на енергия в домакинствата и общностите в цяла Европа.

Международният изследователски екип на ENERGISE разработи систематична класификация на повече от 1000 съществуващи инициативи за устойчиво потребление на енергията (SECI) от 30 европейски страни. Като водещ участник в тази амбициозна кампания, Aalborg University от Дания наскоро предостави тази база данни на всички заинтересовани чрез свободно достъпна онлайн платформа. Базата данни информира потребителите за съдържанието, обхвата и целите на инициативите за устойчиво потребление на енергия (SECI) и разяснява предизвикателствата за справяне с проблема с прекомерното използване на енергия. Базата данни и интерактивната карта са ценен източник на информация за всички специалисти, занимаващи се с потреблението на енергия, за изследователи, групи от граждани и всеки интересуващ се от добрите примери от различни европейски страни за устойчиво потребление на енергия.

Инициативите за устойчиво потребление на енергията (SECI) са обособени в четири категории, в зависимост от различните подходите към проблема за глобалното затопляне и свързаните с тях методи за намаляване на консумацията на енергия (вж. примерите в Анекса по-долу).

Все повече проучвания показват, че инициативите и програмите „Комплексни взаимодействия“ и „Всекидневни ситуации“, които разглеждат консумацията на енергия през призмата на социално установените практики и сложните взаимоотношения между технологии, бизнес модели, услуги и организация на всекидневния живот, е по-вероятно да доведат до смислени и дълготрайни промени в потреблението на енергия в сравнение с тези, фокусиращи се единствено върху „Индивидуалното поведение“ и „Технологиите“. Както разкрива проучването на екипа на ENERGISE, само малък брой от проучените SECI са в първите две категории.

ПОСЕТЕТЕ НАШАТА БАЗА ДАННИ И СЕ СВЪРЖЕТЕ С НАС

ENERGISE%20data%20base.jpgПосетете откритата ни онлайн платформа на: http://energise-project.eu/projects

За да научите повече за методологията, използвана при събирането на данните, вижте: Identification of Key Success Factors and Related Indicators

За да прочетете повече за нашата класификация „Категоризация на проблемите“ (Problem Framing Typology), разгледайте: Construction of Typologies of Sustainable Energy Consumption Initiatives (SECIs)

И накрая, ако познавате някоя инициатива за устойчиво потребление на енергията (SECI), която не е включена в този регистър, може да се свържете с нас на http://bulgaria.energise-project.eu/ или да ни пишете на info@energise-project.eu

 

контакти

За пресата:
Марко Хайдиняк, Фондация „Приложни изследвания и комуникации“, България, marko.hajdinjak@online.bg

Повече информация за базата данни:
Charlotte Louise Jensen, Aalborg University, Denmark, cjensen@plan.aau.dk

Координатор на проекта:
Frances Fahy, National University of Ireland, Galway, frances.fahy@nuigalway.ie

 

ENERGISE

  • ENERGISE е съкращение от European Network for Research, Good Practice and Innovation for Sustainable Energy (Европейска мрежа за изследване, добри практики и иновации за устойчиво потребление на енергията)
  • Координирана от National University of Ireland, Galway
  • Финансирана от European Union's Horizon 2020 programme
  • Уебстраница: http://www.energise-project.eu/ и http://bulgaria.energise-project.eu/
  • Електронна поща: info@energise-project.eu

 

Анекс: Примери на SECI от България, влизащи в базата данни на ENERGISE

Категория

Име на инициативата

Описание

Промени в Комплексните взаимодействия

Платформа Aha!Car

Интернет платформа за споделяне на автомобилен транспорт, която има положителен ефект върху околната среда. Платформата е организирана по такъв начин, че няма комерсиална полза нито за шофьорите, нито за пътуващите.

Промени във всекидневните ситуации

Децата и енергията

Образователна кампания, насочена към ученици от първи до четвърти клас. С помощта на децата родителите биват информирани и насърчавани да променят начина си на използване на водата и електрическата енергия.

Промени в индивидуалното поведение

European Citizens Climate Cup (ECCC)

ECCC е състезание, проведено между домакинства вътре в една страна и между различни страни, като целта е били да се постигне максимално пестене на енергия. Домакинствата са били информирани за различни начини за повишаване на енергийната ефективност.

Промени в технологиите

Топлина за децата

Поставяне на термична изолация на Дом за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания. Работата е извършена изцяло от доброволци, а необходимите материали са закупени с микрогрант.

 

важно!

Интерактивната база данни на ENERGISE е опит да се систематизират и опишат европейските инициативи за устойчиво потребление на енергията (SECI). Като част от нашата работа по изграждането на базата данни трябваше да вземем определени решения какво да бъде включено в нея и как различните инициативи да бъдат категоризирани и описани, имайки предвид широкия им спектър и различните им мащаби и съдържание. Благодарни сме за Вашата обратна връзка и очакваме предложения за обновление и промяна. Включили сме възможност потребителите да изпращат въпроси и предложения директно на интернет страницата на базата данни. Възнамеряваме да обновяваме Интерактивната база данни на ENERGISE веднъж годишно до 2020. Интерактивната база данни на ENERGISE не представлява оценка за качествата на една или друга инициатива (SECI). Включването на инициативите в базата данни не означава, че проектът ENERGISE или неговите партньори рекламират включените в базата данни инициативи.